Gündem

Avrupa yaz ve kış saati uygulamasını sonlandırıyor

Yaz ve kış saatleri uygulamanın yarar ve yararsızlığı her zaman tartışma konusu oldu. Yaz ve kış saati uygulaması enerji verimliliği, gün ışığından daha fazla yararlanma, erken kararan bölgelere uyum anın uyum sağlaması amacını taşıyordu.

Türkiye’de yaz saati uygulamasına, 1972 yılında geçildi ve 2016 yılına kadar aralıksız, tüm ülke çapında uygulandı. Dünyanın pek çok ülkelerinde enerji bakanlıkları ve STK’lar enerji verimliliği ve yararları konusunda halkı bilinçlendirme çalışmalarında bulunmuş ve yıllarca bunun yararını anlatmış olsa da Türkiye’nin ardından Avrupa’da bu uygulamaya son vermeye hazırlanıyor. Türkiye 2013 yılında bu uygulamaya son vermek için Bakanlar Kurulu Kararı çıkarmış ancak gerekli görülen lüzum üzerine uygulamaya devam edilmiştir.

TÜRKİYE’DE YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI 2018 YILINDA TAMAMEN SONLANDI

8 Eylül 2016 tarihinde Türkiye’de yaz saati uygulamasının her yıl, yıl boyunca uygulanmasına karar verildi. Danıştay, 697 sayılı yasaya göre Bakanlar Kurulunun böyle bir karar vermeye yetkisi olmadığından bahisle 14 Eylül 2017’de kararın yürütmesini durdurdu. 23 Ekim 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yaz saati uygulamasının 28 Ekim 2018’e kadar yıl boyunca devamına karar verildi.3 Ekim 2018 günü sürekli yaz saati uygulamasında kalınmasına karar verildi.

AVRUPA PARLAMENTOSU YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASINA SON VERİYOR

Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerde yaz ve kış aylarında saat değişikliği yapılmasına son verilmesine ilişkin hazırlanan tasarıyı onayladı.

Strazburg’da bir araya gelen AP Genel Kurulu, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde mevcut yaz ve kış saati uygulamasının değiştirilmesine yönelik tasarıyı oyladı.

Milletvekilleri, tek saat uygulamasına geçilmesini öngören tasarıyı 192’ye karşı 410 oyla kabul etti.

AVRUPA ÜLKELERİ HANGİ SAAT DİLİMİNDE KALACAKLARINA KENDİLERİ KARAR VERECEK

Tasarıya göre, AB üyesi ülkeler Nisan 2020’ye kadar yaz veya kış saati arasında kalıcı bir tercihte bulunacak ve 2021 yılından itibaren mevsimsel saat uygulamasına son verecek.

AB ülkelerinde her yıl mart ayının son pazar günü saatler bir saat ileri alınırken, ekim ayının son pazar günü de bir saat geriye alınıyor.

AB Komisyonu’nun yaz saati uygulaması hakkında görüş almak için geçen yıl yaptığı ankete 4,6 milyon kişi katılmıştı. Ankette, katılımcıların yüzde 84’ü yazın ve kışın farklı saat uygulamasına karşı çıkmıştı.

YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Ekvator’a yakın bir yerlerde yaşayanlar için gündüz ve gece uzunluğu hemen hemen 12’şer saat ile eşittir. Fakat Kuzey ve Güney kutbuna yaklaştıkça bu eşitlik büyük ölçüde bozulur. Bu sebeple  Yaz saati (Günışığından Faydalanma Süresi) tropik bölgeler ve ekvator yakınındaki ülkeler için her zaman kullanışlı değildir.

YAZ SAATİ NEDİR?

Yaz saati, zaman ve enerji tasarrufu amacıyla bir bölgede gün ışığından daha çok yararlanmak üzere saatin belirli bir ölçüde değiştirilmesi uygulamasıdır. Türkiye’nin yıl içindeki güneşlenme süresi bulunduğu yarımküre ve enleme bağlı olarak Aralık ve Ocak aylarında az olup, Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında ise fazladır.

KIŞ SAATİ UYGULAMASININ NEDENLERİ

Kış Saati uygulamasında ise sabahları erken kalkanlar karanlıkta kalkmaması, okullar açıldığında ve işe gittiğimizde hava aydınlık olmasını hedefleyen bir düzenleme olarak tanımlanabilir. Bunun sonucunda kışın akşamları hava daha erken saatte kararır ve eve dönüşler ise karanlık saatlerde gerçekleşir. Örneğin farklı ülkelerde kışın okullarda haftalık ders programının 7 ders saati olduğu günlerde okuldan çıkış saati 18.30’u bulmaktadır. Ülkemizde de bir süre öncesine kadar sabahçı öğlenci sistemi ilköğretimde yoğun olarak kullanılmaktaydı. Anne babalar bu konuda çocuklarının geç saatte okuldan çıkmasını istemiyorlardı. Az da olsa bu sistem öğrenci sasısının az olduğu okullarda tam gün eğitime geçilerek azaltıldı. Bunun da olumsuz sonuçlarının neler olduğu ile ilgili çalışmalar yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir