erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Aşiret Devlet Suriye’den Modern Suriye’ye Geciş-44

Aşiret Devlet Suriye’den Modern Suriye’ye Geciş-44
Tülin Acır
Tülin Acır( alone_1975@windowslive.com )
Bağımsız gazeteci, doğa ve barış aktivisti Tülin Acır, Ekvator Haber ve diğer basın-yayın kuruluşlarında haber editör olarak görev almanın yanı sıra köşe yazarlığı da yapmaktadır.
67
25 Mart 2018 - 3:50

İsrail’in Lübnan’da düşmüş olduğu durum başta Amerika ve Batı emperyalizminin hoşuna gitmiyordu. İsrail’i düştüğü Lübnan bataklığından bir bütün olarak kurtulması gerekiyordu. İçerideki halk tepkisini susturmak ve dünya kamuoyunu Yahudilere acındırmak için emperyalizmin devrimci kılıklı 5. Kolu, Londra’daki El Al uçağını düşürme girişimiyle devreye girmişti ve dünya kamuoyu önünde Siyonizmi masum, Siyonizme karşı mücadele edenleri terörist ilan etmek için o süreci hızlandırmak için kurgulanmış bir yapı gerekiyordu. O yapı Filistinli hain kişilerden oluşan Ebu Nidal örgütüydü.

Tarih 5 Eylül 1986’da saat sabah 6 sularında, Pakistan’ın Karaçi havaalanında 73. sefer sayılı
Pan American World Airways uçağına hareket öncesi binen şahıslar uçak havalanmadan uçağın kaçırıldığını ilan edecekti. Uçakta 78’i Amerikan vatandaşı olmak üzere 379 yolcu ve mürettebat vardı; hava korsanları uçuş mürettebatından uçağı Kıbrıs’a götürmelerini isteyecek fakat bu istekleri yerine gelmeyecekti. Çünkü pilotlar havaalanında duran uçaktan inerek kaçacaktı. Uçak mürettebatsız olarak havaalanındaydı korsanlar rastgele ateş ederek 20 yolcuyu öldürüp, onlarca kişiyi yaraladıktan sonra kendilerine verilen görevi tamamlamış olarak Pakistan güvenlik güçlerine teslim olacaktı.

Bu eylem; Lübnan direnişine odaklanmış dünya kamuoyunun gözlerini birden Pakistan’a çevirmiş, emperyalizmin eline büyük bir koz vermeye yönelik oluşturulan bir eylemdi. Bu gibi eylemler nedeniyle emperyalizme istediği ülkeyi (terörü) destekleme gerekçesiyle suçlu ilan etme hakkı verecekti.

Eylemle ilgili hiç bir ön araştırma yapılmadan Fail olarak Filistinliler den oluşan Ebu Nidal örgütünü suçlayacak ve suçlamanın Suriye’ye nasıl yükleyeceğinin yolları aranacaktı.
Karaçi uçak olayının yerdeki kanı kurumadan birileri düğmeye basacak ve Yahudi halkının mazlumiyetini sergileyecek yeni bir senaryo olan eylemi devreye sokacaktı.
Tarih 6 Eylül 1986’da Cumartesi günü saat 09.17’de yabancı uyruklu teröristler İstanbul Şişhane’deki Neve Şalom Sinagogu’nda Şabat dualarını etmekte olan Yahudilere bomba ve makineli tüfeklerle saldırarak 22 Yahudi’yi öldüreceklerdi.

Arka arkaya gelen bu iki eylem; Ortadoğu’da Amerika ve İsrail’in ellerini güçlendirmişti, onların tarih boyu yaptıkları katliamlar unutulmuş, yine onların kurgulamış olduğu ve gerçekleştirilen iki terör eylemi gündeme oturmuştu. Bu eylemlerin doğurduğu sonuç Amerika ve İsrail’e mazlum kisvesi giydirmeye yönelikti. Bu mazlumiyet, emperyalizm ve Siyonizm karşıtlarının terörist olarak isimlendirilmelerine neden olacaktı.

Uçak kaçırma ve Sinagog saldırılarındaki terör eylemlerinin ana amacı emperyalizmin bölgedeki çıkarları adına kurulacak büyük İsrail’in önünde duran ve onlara engel olan Suriye’ye karşı askeri müdahale yollarını arama gerekçesi oluşturmaktı.

Devam edecek

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.