erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Almanya’da suçları yabancılar mı işliyor?

Almanya’da ilk geldiğim de bana verilen hayat tavsiyesi şuydu: ‘Türklerden araba alma kazıklanırsın. Türklerle iş yapma aldatılırsın. Türkler yalancıdır sözlerine inanma!’ Bunları bana söyleyenler Türk’tü. Geçen hafta Ahlen’e araba bakmaya gittim. Arabayı satan genç Türk şöyle dedi. ‘Bu araba Almandan Alman yalan söylemez! Temiz Araba.’

Almanya’da suçları yabancılar mı işliyor?
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
2.253
24 Haziran 2020 - 11:55

Almanya’da suçları yabancılar mı işliyor? Türkler yalancı, üçkağıtçı, Almanlar ahlak timsali, tertemiz pırıl pırıl insanlar mı?

Almanya’da ilk geldiğim de bana verilen hayat tavsiyesi şuydu: ‘Türklerden araba alma kazıklanırsın. Türklerle iş yapma aldatılırsın. Türkler yalancıdır sözlerine inanma!’ Bunları bana söyleyenler Türk’tü. Geçen hafta Ahlen’e araba bakmaya gittim. Arabayı satan genç Türk şöyle dedi. ‘Bu araba Almandan Alman yalan söylemez! Temiz Araba.’

Gurbetçilerin kendilerinde fark edemedikleri eziklik duygusu

Bu nasıl bir eziklik! Bu nasıl bir rezillik! Bu nasıl bir zihniyet! Ne yani Alman yalan söylemez Türk yalancı iki yüzlü sahtekar mı?
Hey ulusum! Siz kendinize, ulusunuza, insanınıza bu kadar karşıt ve yabancıyken, yabancı-göçmen-İslam karşıtlarını neden dışarıda arıyorsunuz?

Sizden alâ Nazi mi var?

Almanya’da farklı ülkelerden çok sayıda vatandaş bulunmaktadır veya yaşamaktadır. Almanya’nın nüfusunun %90 Alman ve %10 da yabancı uyrukludur. Türkler 1.527.118 kişi ile ve %19 oranla yabancılar içinde en yüksek nüfusa sahip olan topluluktur. Onu takiben Polonyalılar (674.152) ve İtalyanlar (574.530) gelmektedir.

Almanya’da suç oranları

Almanya’da 2015 yılı itibari ile 2.994.004 olan suçlu sayısının 1.811.492 kişisini Almanlar ve 1.116.512 kişini yabancılar oluşturmaktadır. Yabancılar içinde en yüksek suçlu sayısı ise; Türkler (103.770 kişi), Romanyalılar (66.548 kişi) ve Polonyalılar (58.883 kişi) olarak sıralanmaktadır. Genel nüfusa 100.000 de suç oranlanırsa Almanya geneli 3.687 suç oranı çıkmaktadır. Bu oran, Almanlarda 2.312 kişi ve yabancılarda 1.375 kişidir. Bu oran, yabancılar içinde Türklerde (128 kişi), Romanyalılarda (82 kişi), Afganlılarda (81 kişi) ve Polonyalılarda 73 kişi ile devam etmektedir.

Yabancı suçlular Almanya’daki nüfuslarına göre oranlandığında ise en yüksek suçlu oranı %86,77 ile Afganistan uyruklularda görülmektedir. Afganlıları, Cezayirliler (%83,51), Iraklılar (%46,87), Gürcistanlılar (%42,24), Nijeryalılar (%34,27), Pakistanlılar (%32,99) takip etmektedir. Türklerin suçlu sayısı nüfuslarına oranlandığında ise %6.80 oranı çıkmaktadır ve bu da aslında Türklerin yabancılar arasında daha az suçlu olduklarını göstermektedir. Avrupa Birliği Üyesi ülkelerden Romanya (%18,73), Çekya (%11,45), Bulgaristan (%10,02), Polonya (%8,73) vatandaşları Türkler’den daha yüksek suçlu oranına sahip ülkelerdir.

Türklerin suça karışmalarında ana unsurlardan biri aile bağlarının olmaması, yalnızlık, ruhsal sorunlar, ötekileştirilme gibi nedenlerdir. Türkiye’de de hırsızlık gasp şiddet yaşanmaktadır. Elbette eğitim önemlidir. Türkiye’de çeşit çeşit insan yaşamaktadır.

Ülkedeki yabancıların ruhsal sorunları olabilir. Bir kısmının geleceğe yönelik planları umutları dahi yok.

Ama şu kafayı terk edin: ‘Alman yalan söylemez, Alman günah işlemez, Alman ahlaklı, Türkler, Kürtler, Müslümanlar, Bulgarlar, Yunanlar, Arnavutlar, yalancı, sahtekar, alçak… ‘Böyle bir şeyi ben asla kabul etmiyorum. Siz neyin NAZİ’sini arıyorsunuz. NAZİ sizin beyninizde, şuursuzluğunuzda, kişiliğinizde. Siz milletinizden devletinizden insanımızdan tiksinmişsiniz. Ve aslıda siz tükenmişlik ve eziklik sendromu yaşıyorsunuz. Tedavi almanız gerekiyor! Gerçekten tedaviye ihtiyacınız var.

Bir Türk olarak, Almanya’da yaşayan Türklerin milletime ve şahsıma hakaret etmesine tahammül edemiyorum!

İlgi duyana: Türklerin ve yabancıların Almanya’daki suç orunu ile ilgili araştırmayı okuyunuz.

ALMANYA’NIN SUÇ COĞRAFYASI: ALMANLAR, YABANCILAR – TÜRKLER

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.