Almanya Gezilecek Yerler: Berlin

10 Leipzig

Almanya’nın Saksonya Eyaletindeki en büyük şehir olan Leipzig, Bach, Richard Wagner ve Felix Mendelssohn gibi ünlü müzik bestecileri tarafından şekillendirilen kültür ve sanat şehirlerinden biridir. Günümüzde Leipzig’e gelen yerli ve yabancı turistler Bach’ın bir zamanlar koro lideri olarak görev yaptığı ve şimdi kabrinin bulunduğu St. Thomas Kilisesi’nde Bach müziğin keyfini çıkarıyorlar. Eski Belediye Sarayı gibi tarihi mekânlara ek olarak, kent, Napolyon Anıtı ve Reichsgericht gibi etkileyici birkaç yapıya ev sahipliği yapıyor. Avrupa’nın en büyük şehir meydanlarından biri olan Augustusplatz ve Almanya’nın ikinci en eski üniversitesi de bu güzel şehirde görülmesi gereken diğer yerler arasında geliyor.

Rügen Adası

Baltık Denizi’nde bulunan Rügen Adası, Almanya’nın en büyük adası olup, anakaraya Rugen Köprüsü ile bağlanıyor. Büyüleyici yazlık villalar, romantik sahiller ve güzel kumsallar, Rügen Adası’na her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti çekiyor. Rügen Adası, 161 metre yüksekliğinde benzersiz tebeşir kayalıklarıyla ünlü Jasmund Ulusal Parkı’na da ev sahipliği yapıyor. Ada da ayrıca Doğu Almanya’nın en kuzey ucunda bulunan Cape Arkona, eski bir deniz feneri, Slav kalıntıları ve pitoresk bir balıkçı köyü ziyaret edilmeye değer yerler arasında geliyor.

Ren Nehri

Almanya’nın Bingen ve Bonn şehirleri arasında uzanan Ren Nehri, yaklaşık 40 Ortaçağ kalesi, pitoresk köyler ve üzüm bağlarının bulunduğu muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor. Bölgenin en ünlü doğal cazibe merkezi, 19. yüzyıldan önce birçok kano kazasının yaşandığı nehrin en derin ve en dar kesimi olan Lorelei’dir. Ren Nehri’ni deneyimlemenin en iyi yolu bizce bir tekne gezisi yapmanız yönünde olacaktır.

 

Köln

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde Ren Nehri üzerinde bulunan Köln, ülkenin en popüler turistik destinasyonlarından biri. Şehir, gece hayatı ve kültür-sanat açısından zengin bir içeriğe sahip. Burada Ortaçağ mimarisinin çarpıcı bir örneği olan Gotik yapılı Köln Katedrali ve Oniki Romanet Kilisesi görülmeye değer yapılar.

Dresden

Dünya Savaşı’nda ciddi bir hasar görmeden önce çarpıcı sanat ve mimarinin cömert koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Dresden şehri “Mücevher Kutusu” olarak biliniyordu. Uzun yıllardan sonra savaşın yaralarını saran Dresden şehri eski ihtişamına şimdilerde kavuştu. Saksonya Eyaletinin başkenti Dresden, çarpıcı Frauenkirche Katedrali başta olmak üzere bir dizi tarihi mekâna ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Semper Operası yanı sıra saygın birçok kültürel mekânı da burada görebilmek mümkün.

 

Lubeck

Almanya’nın en büyük Baltık limanlarından biri olan Lübeck, ülkenin en kuzeydeki eyaleti olan Schleswig-Holstein’da bulunuyor. 1143’te kurulan Lübeck, II. Dünya Savaşı sırasında bombalanarak hasar gören ilk Alman şehri olmasına rağmen, hala daha Ortaçağ mimarisinin büyük bir bölümünü ayakta tutmasını başarmış ve bu başarı da bugün Lübeck’i popüler bir turistik yer haline getiriyor. Altstadt’ın dar sokaklarında yapacağınız yürüyüş, çarpıcı katedraller, 12. yüzyıl Belediye Sarayı ve Holstentor’un en ünlü eski şehir kapısı gibi tarihi mekânlar burada yapılacak ve görülecek aktivitelerden bazılarıdır.

Heidelberg

Ortaçağ’dan kalma eski köprü, Heidelberg KalesiKutsal Ruh Kilisesi ve Şövalye Aziz George Evi gibi tarihi hazinelerle dolu olan Heidelberg, Almanya’nın popüler turistik cazibe merkezlerinden biridir. Şehir merkezinin ana caddesi olan Haupstrasse’de, publar, restoranlar, müzeler, sanat galerileri ve dükkânlar yanı sıra Almanya’nın dünyaca ünlü sosisi Bratwurst gibi ürünleri satan pazarlar dolu.

Neuschwanstein

Almanya’da en çok fotoğraflanan yapı olan Neuschwanstein Kalesi, Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biri. Fussen kasabası yakınlarındaki Bavyera Alpleri’nin nefes kesen manzarası arasında yer alan bu masalsı kale, Walt Disney’e ilham kaynağı olan göz alıcı bir yapıdır.

Münih

Dünyaca ünlü Oktoberfest’in düzenlendiği şehir olarak bilinen Münih, Almanya’nın kültür ve sanat çeşitliliği bakımından zengin içeriğe sahip en iyi yerlerinden biridir. Münih, çeşitli opera binaları ve Ulusal Tiyatro gibi yerlere ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezi, tarihi kiliseler, Ortaçağ duvarları, kraliyet sarayları, kalabalık alışveriş merkezleri ve gece hayatı mekânlarının bulunduğu klasik ve modern mimarinin göz alıcı bir mimari karışımını bünyesinde barındırıyor. Lezzetli Bavyera yemeklerinin yenildiği ve milyonlarca litrelik biranın içildiği dünyaca ünlü bira festivali Oktoberfest şüphesiz bu şehre her yıl milyonlarca turistin gelmesinde önemli bir rol oynuyor.

 

Berlin

Bir federal devlet ve Almanya’nın başkenti olan Berlin, II. Dünya Savaşı tarihi ve Doğu Almanya ile Batı Almanya’nın Soğuk Savaş döneminde önemli bir yere sahipti. 1989’daki tarihi duvarın yıkılmasından bu yana, bugün Berlin çeşitli etnik grupların yaşadığı, kültür ve gece hayatındaki çeşitliliği, turistik cazibe merkezlerinin olduğu Avrupa’nın popüler destinasyonlarından biri haline geldi. Brandenburg Kapısı ve Reichstag’ı içeren tarihi yapılar burada görülecek yerlerin başında geliyor.