erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Almanya’da en çok Türk’ün yaşadığı eyalet karantina altında

Almanya’nın 1 milyondan fazla Türk’ün yaşadığı eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’da yeniden korona salgını alarmı verildi.

Almanya’da en çok Türk’ün yaşadığı eyalet karantina altında
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
6.850
24 Haziran 2020 - 13:13

Ragıp Kamil İlbeyi Gütersloh Almanya

Avrupa’da en az vaka sayısı ile Kovid-19 salgınını atlattığı düşünülen Almanya’da korkulan oldu. İkinci dalga başladı. Almanya’da en çok Türk’ün yaşadığı eyalet karantina altında

Almanya’nın 1 milyondan fazla Türk’ün yaşadığı eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’da yeniden korona salgını alarmı verildi.

Eyalette bölgesel karantina uygulaması yürürlüğe konuldu.

Gütersloh’a bağlı Rheda Wiedenbrück ilçesinde yer alan 7000’den fazla üretim işçisi çalıştıran Almanya’nın en büyük et kesimhanesi ve et işleme tesisleri olan Tönnies et fabrikasında 1500’den fazla çalışana korona teşhisi konuldu.

İşçilerin bir kısmının hastalığı ailelerine ve iletişimde olduğu insanlara da bulaştırdığı ortaya çıktı.

Bu haber Almanya’nın ilk gündemi arasında yer alıyor ve tüm ülkede kaygı yarattı. Almanya’da tüketilen et ürünlerinin büyük çoğunluğu Tönnies’te üretiliyor.

Karantina uygulanıyor

Vaka sayısının yüksek olması nedeniyle eyalette bir dizi tedbirler alındı. Eyalet Başbakanı Armin Laschet dün bir basın açıklaması yaptı. 15 Haziran’da yürürlükten kaldırılan kısıtlamalar yeniden başladı. Mart ayında uygulanan karantina tedbirleri uygulanacak. Barlar, sinema, tiyatro, kafe, lokanta ve mağazalar kapatılacak. Lokantalar sadece adrese servis yapacak. Piknik ve mangal yapmak yasaklanırken açık havada aynı aileden olmayan iki kişiden fazla insanın bir araya gelmesine de izin verilmiyor.

15 Haziran’da eğitime başlayan okullar ve yuvalar, Tönnies işçilerinin korona testlerinin pozitif çıkmasının duyulmasının ardından yeniden kapatıldı. Seyahat kısıtlaması konulmadı ancak halka evlerinde kalmaları çağrısı yapıldı.

Tedbirler ilk aşamada 30 Haziran’a kadar uygulanacak. Bu tarihte bir açıklama yapılacak ve korona önlemlerini ile karantinaların devam edip etmeyeceğine karar verilecek.

Karantina uygulanan şehirler

 1. Borgholzhausen
 2. Gütersloh
 3. Halle (Westfalen)
 4. Harsewinkel
 5. Rheda-Wiedenbrück
 6. Rietberg
 7. Schloß Holte-Stukenbrock
 8. Verl
 9. Versmold
 10. Werther (Westfalen)
 11. Herzebrock-Clarholz
 12. Langenberg
 13. Steinhagen
 14. Ahlen
 15. Beckum
 16. Drensteinfurt
 17. Ennigerloh
 18. Oelde
 19. Sassenberg
 20. Sendenhorst
 21. Telgte
 22. Warendorf
 23. Beelen
 24. Everswinkel
 25. Ostbevern
 26. Wadersloh

Türkiye’ye izine gidip NRW eyaletine dönen Türklere 14 gün karantina uygulanacak. Ancak Almanya’ya gelmeden 48 saat içinde yaptırdığı, korona testi negatif sonucunu yanında bulunduran kişiler karantinadan muaf tutulacak. Test sonucunun Almanya yada İngilizce olması şartı bulunuyor.

Her gün ortalama 350 yeni Covid-19 vakası bildiriliyor

Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler yaptığı açıklamada, Almanya’da son 7 günde her gün ortalama 350 yeni Covid-19 vakası bildirildiğini ve 137 bölgeden ise son günlerde yeni vaka bildirilmediğini ifade etti.

Gütersloh’daki et fabrikasında olduğu gibi yerel düzeyde vakalarda artış olduğunu belirten Wieler, bunun da bulaşma oranını etkilediğini anlattı. Wieler, bulaşma oranının son günlerde 2-3 arasında seyrettiğini aktardı.

Hijyen, maske takma ve mesafe kurallarına uyulması gerektiğini vurgulayan Wieler, “Dikkatli olmayı sürdürmemiz lazım. Virüs halen ülkemizde. Virüse yayılma fırsatı verirsek bu fırsatı kullanacaktır. Bunu yerel düzeyde artan vakalarda görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Son verilere göre Almanya’da vaka sayısı 190 bin 862, ölü sayısı da 8 bin 895 oldu.

Kaynak: Ekvator Haber, Erkin Ses, Ragıp Kamil İlbeyi Gütersloh

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.