erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Alman zırhlı araçları kullanıma girmeden eskidi

Alman zırhlı araçları kullanıma girmeden eskidi
58
27 Ocak 2018 - 14:33

Alman n-tv kanalının sitesinde yayınlanan ve askeri kaynaklara dayandırılan haberde, ordu için üretilen yeni piyade savaş araçlarının, ekstra donanımların bulunmadığı ‘standart’ sürümlerinin teslim edildiği, modernizasyon için çok büyük harcamalar gerektiği, araçları devreye almak için planlanan tariheyse çok az zaman kaldığı kaydedildi.

Alman ordusunun sipariş ettiği 350 adet aracın 190’ının eline geçtiği açıklanan haberde, bu araçlardan 40 tanesinin NATO Mukabele Kuvveti için modernize edilmesi gerektiği ve kaynaklara göre bunun için 500 milyon euro ek harcama yapılması gerektiği ifade edildi.

‘MODERN SİLAHLI ASKERİ ARAÇLARA KARŞI KOYAMAZ’

Araçlarda görülen en önemli kusurlardan birinin, geniş diyapazonda şifreli sinyalleri iletebilecek radyo donanımlarının bulunmaması olduğu ve bu donanımlar olmadan Puma’ların modern silahlarla donatılmış askeri araçlara karşı koyabilecek bir özelliği kalmayacağı aktarıldı.

Zırhlıları geliştiren Krauss-Maffei Wegmann şirketinin yetkilisi, kontrat taahhütlerinin tümünü yerine getirdiklerini açıklarken, gereken ek 500 milyon euro’luk harcamayı yapıp yapmama kararının Almanya Savunma Bakanlığı’na kaldığı vurgulandı.

Habere göre NATO birliklerinin yeni zırhlı araçları 2023’te kullanmaya başlaması içinse Puma’ların 2020 yılına kadar modernize edilmiş olmaları gerekecek.

ekvatorhaber.com

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.