erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Afrikalı göçmenler Akdeniz’e varamadan çöllerde ölüyor

Afrikalı göçmenler Akdeniz’e varamadan çöllerde ölüyor
126
04 Kasım 2019 - 19:39

Trajedi daha büyük! Afrikalı göçmenler Akdeniz’e varamadan çöllerde ölüyor ancak haber olmuyor!

“Tahminlerimize göre Afrika’dan Akdeniz’e ulaşmak için gidilen yolda, Akdeniz’de olduğundan iki kat fazla insan ölüyor”

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, Akdeniz’e ulaşmak için çölü aşmaya çalışan Afrikalı göçmenler açlık susuzluk yada çete saldırıları sonucundan öldüklerini duyurdu. Buna göre çöllerde ölen göçmenler Akdeniz’de boğulan göçmenlerden daha fazla. Afrikalı göçmenler Akdeniz’e varamadan çöllerde ölüyor.

Afrikalı göçmenler Akdeniz’e varamadan çöllerde ölüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, Kuzey Afrika kıyılarına ulaşmaya çalışmak isterken ölen sığınmacıların sayısının, Akdeniz üzerinden Avrupa’ya gitmeye çalışan sığınmacılardan çok daha fazla olduğunu tahmin ediyor.

BM Mülteci Yüksek Komiserliği Akdeniz özel temsilcisi Vincent Cochetel Welt am Sonntag‘a verdiği demeçte, “Tahminlerimize göre Afrika‘dan Akdeniz’e ulaşmak için gidilen yolda, Akdeniz’de olduğundan iki kat fazla insan ölüyor” dedi. Rakamların bilinenden çok daha yüksek olduğunu söyleyen Cochetel, “Hiç kimse net bir rakam veremez ama bu bir trajedi” diye konuştu.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi Uluslararası Göç Örgütü (IOM) de Afrika’da, Akdeniz’e ulaşmaya çalışırken ölenlerin sayısının yüksek olduğu görüşünde. Örgütün 2015 yılından, bu yıl 28 Ekim’e kadar kaydettiği rakamlara göre Akdeniz’de 19 bin 5, Kuzey Afrika’da ise 4 bin 463 kişi öldü. Ancak örgüt Akdeniz’de ölen sığınmacılara dair daha iyi kaynaklar olduğuna dikkat çekiyor.

Açlık, susuzluk ve şiddet

Uluslararası Göç Örgütü, 2018 yılında Kuzey Afrika kıyılarına ulaşmak isteyen sığınmacıların en çok trafik kazası sebebiyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Trafik kazalarını susuzluk, açlık, şiddet olayları ve hastalıklar takip ediyor.

Mülteciler Yüksek Komiserliği Ekim ayında yaptığı açıklamada, Akdeniz’de bu yıl binden fazla insanın yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. 2018 yılında Akdeniz’de ölen ve kaybolanların sayısı ise 2 bin 277’ydi.

Kaynak: DW, epd, KNA, HT, ET

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.