Adalet istiyorum sayın hakim!

Adalet herkes için aynı işlemeli. Adalet ve yargı iktidar partisinin muhalefete uyguladığı bir kırbaç olmamalı. HDP’li Tuma Çelik için jet hızıyla çalışan TBMM, yargı ve bunu haber yapmaktan çekinmeyen, canla başka haber yapan basın, Özbek vatandaşı Nadira Kadirova, katili iktidar tarafından gizlenen, çelişkili raporlar ve ifadeler verilen Rabia Naz ve Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın arabasıyla ezip öldürdüğü ancak ceza almadan yurt dışına kaçtığı Sevim Tanürek cinayeti için de yargı, TBMM ve basın bir an ince harekete geçmelidir. Gerçekler ortaya çıksın, katiller yargılansın!

Özbek vatandaşı Nadira Kadirova, bakıcı olarak çalıştığı Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde, 23 Eylül akşamı yaşamını öldürüldü. İntihar ettiği iddia edildi ama ölüm şekli ve sonrasında yürütülen soruşturma kapsamında yaşanan bazı gelişmeler kamuoyunun bir bölümü tarafından “şüphe uyandırıcı” bulundu.

Tıpkı Rabia Naz’ın katledilmesi ve AKP tarafından gözlenmesi ile Tayyip Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın Sevim Tanürek’i arabasıyla ezip ceza almadan yurtdışına kaçması gibi bir süreçti.

Ben Özbek işçi Kadirova’nın cinsel baskılara maruz kaldığını, ailesi için sustuğunu, daha sonra yaşanan bir olay neticesinde katledildiğini düşünüyorum.

Şimdi, HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, kadın bir yurttaş tarafından, tecavüzle suçlandı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, Çelik ile ilgili fezlekeyi TBMM’ye gönderirken HDP, Çelik’in partisinden istifa ettiğini açıkladı.
Parti içinde ve TBMM’de araştırmalar sürüyor. Bu haber AKP ve MHP’yi sevindiren bir gelişme oldu. Şimdi HDP’yi suçlamak için bir nedene daha sahipler çünkü kendileri sütten çıkmış ak kaşık. Aslında her üçü de faşizmin birer çeşidi.

Çelik istifa ederken yaptığı açıklamada, milletvekili seçildiği günden beri başta Süryanilere yönelik olmak üzere birçok konuda yaşanan hukuksuzlukları ve tarihi olayları gündeme getirmeye çalıştığını, TBMM bünyesinde ve halk içerisinde yaptığı çalışmaların bazı çevreleri rahatsız etmiş olduğu, bu yüzden de değişik biçimde ve farklı boyutta kişiliğine karşı iftiralar, suçlamalar ve tehditlerin geliştirildiğini savundu:”Bunun yanında bir kadın bana yönelik iftiralarda bulunarak şantajlara başladı. Söz konusu kadının yaptığı bu iftiraları Partime ve daha birçok yere taşıdı. Partim bu konuyu araştırmak için kadınla ve benimle defalarca görüştü.

“Olayın üzerinden yaklaşık bir yıl geçtikten sonra kadın bu sefer farklı bir senaryo ile savcılığa şikâyette bulundu. Kesinlikle iftiraya dayalı bu şikâyet üzerine savcılığın hakkımda hazırladığı fezleke TBMM ulaşması sonrasında ve hiç zaman kaybedilmeden ilgili komisyonun 22.07.2020 tarihli toplantısının gündemine alındı. Yüzlerce fezlekenin bekletildiği komisyonda siyasi saiklerle gündeme alınmış olması anlatılanların yalan olduğu gerçeğini değiştirmez.”

Eğer AKP adaletten yana ise Nadira Kadirova, Rabia Naz ve Sevim Tanürek’in katilleri de cezalandırılsın!

Ragıp Kamil İlbeyi

Ragıp Kamil İlbeyi

Ragıp Kamil İlbeyi

Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir