Gündem

ABD’nin Ortadoğu barış tasarısında Filistin’e yer yok

ABD bir süredir Ortadoğu’da barış planı üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki aylarda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu barış tasarısını açıklaması bekleniyor. Trump bu tasarıyı, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaları sona erdirecek bir plan olarak görüyor. ABD’nin İsrail ve Yahudi Lobisi ve ABD’li Evanjelist siyasilerin yönlendirme ve değerlendirmeleri ile hazırlanan barış tasarısında iki devletli bir çözüm yok.

A tourist walks past a graffiti by street artist Lushsux, depicting US President Donald Trump kissing Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu drawn on the controversial Israeli separation barrier separating the West Bank town of Bethlehem from Jerusalem, on October 29, 2017. / AFP PHOTO / Musa AL SHAER

BÖLGE BARIŞI İÇİN FİLİSTİN’E YER YOK

Ekvator Haber Merkezi | ABD bölgeye barış gelmesi için Filistin’in tamamen İsrail tarafından ilhak edilmesi gerektiğini öneriyor. Böylelikle böylede sadede İsrail devleti ve Siyonist İsrail hükümetinin hakimiyeti olacak. Filistin yönetimi tasfiye edilecek. Uyum testlerinden geçen çok az sayıda Hristiyan ve Müslüman İsrail’de yaşayabilecek.

ABD, artık Filistin yönetimini tanımıyor. Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımladı ve elçiliğini buraya taşıdı. Daha önce Filistin yönetimine ve ABD destekli kurumlara verdiği mali yardımı durdurdu. Filistin yönetimi Trump’ın almış bu kararı boykot etmişti. ABD Filistin yönetimine bu güne kadar 500 milyon dolardan fazla mali yardım yaptığını açıklamıştı. 

ABD hükümetinden ismini açıklamayan bir yetkili tasarı hakkında; ”bu ekonomik bir barış değildir. Her iki yönü de çok ciddiye alıyoruz; temel problemlerle ve ekonomik problemlerle ilgilenen politik sorunları.” açıklamasında bulundu.

Mısır, Ürdün ve zengin Körfez ülkelerinden gelen paralar, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Yüksek rütbeli eski Avrupalı ​​politikacılar AB’ye, iki devletli bir çözümü içermeyen ABD barış planlarını reddetmeleri yönünde bir mektuba başvuruyorlar: İşgal altındaki Filistin toprakları İsrail yönetimindeki tek devlet oluyor. Bu böyle devam etmemeli.

Benjamin Netanyahu, yeniden seçilmesinden sonra Batı Şeria’nın bazı bölgelerini Yahudi yerleşimlerine eklemeye söz vermişti. Batı Şeria’da yaklaşık 400.000 Yahudi yerleşimci yaşıyor.

Netanyahu, rakibi Benny Gantz’in aksine, bir hükümet kurma şansına sahip. Politik olarak milliyetçi, siyonist, popülist sağ bir hükümet kurulacak.

ekvatorhaber.com / RT / reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir