erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

ABD’de ırkçılık ve nefret masum canları hedef seçiyor

ABD’de ırkçılık ve nefret masum canları hedef seçiyor
106
06 Ağustos 2019 - 12:05

ABD’de aşırı sağcı saldırganların iki şehirde 30 kişiyi öldürmesinin ardından, silahlı şiddet tartışması yeniden alevlendi. Irkçı söylemleri ile tanınan ABD Başkan Donald Trump, popülist söylemleriyle ırkçı saldırılara zemin hazırladığı suçlamalarıyla karşı karşıya.

SİLAH LOBİSİ TRUMP’A DESTEK VERİYOR

Reutlinger General-Anzeiger gazetesinin El Paso’daki saldırıyla ilgili yorumu şöyle:

“Trump Latin kökenlilere yönelik kışkırtmaları ve ırkçı söylemiyle nefreti körüklüyor. Net bir düşman toblosu çizerek seçmenlerini elinde tutabileceğine inanıyor. Bu nedenle hafta sonunda meydana gelen silahlı saldırılar Trump’ın söyleminde de Amerikan siyasetinde de bir şey değiştirmeyecek. Trump taraftarları ve Trump’a ciddi maddi destek veren silah lobisi şimdi yine kurbanlar için dua etme çağrısında bulunuyor. Ancak bu, Amerikan toplumundaki bölünmeyi gideremeyecek ve muhtemelen El Paso’daki gibi saldırıları engellemeye de yardımcı olmayacak.”

KUNDAKÇI TRUMP

Berliner Morgenpost gazetesinin yorumunda ise Trump kundakçılıkla suçlanıyor:

“Nefret söyleminin nefret suçları yaratması yeni bir şey değil. Yeni olan, en büyük kibritlere sahip kundakçının Beyaz Saray’da oturuyor oluşu. Onun başkanlığı döneminde Amerika’nın karanlık yüzü ayağa kalktı. Trump Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın bildiği bir gerçeği, şimdiye kadar bir kez olsun kamuoyu önünde kabullenmedi: O da ulusal güvenlik önündeki en büyük tehdidin İslamcı terör değil, beyaz, aşırı sağcı iç terör olduğu. Buna karşı bir şeyler yapmak isteyenin, sorunun adını koyması gerekir.”

Ohio eyaletindeki Dayton’da saldırıların perde arkası henüz bilinmiyor; Texas’taysa El Paso’daki failin ırkçı motivasyonla hareket ettiği tahmin ediliyor.

TERÖRÜ TRUMP TEŞVİK EDİYOR

Le Temps’in ABD muhabiri Valérie de Graffenried, ABD’deki ırkçı şiddetten büyük ölçüde başkanın sorumlu olduğunu düşünüyor:

“Donald Trump, muhafazakar seçmenini memnun etmek adına ırkçı nefreti körüklemekten ve kutuplaşmaları derinleştirmekten geri durmuyor. … Trump tehlikeli bir kundakçı gibi davranıyor. Kendi ırklarının üstünlüğüne inanan beyazlar, onun sözleriyle kendilerini daha güçlü ve meşru hissediyor. Velhasıl günümüzün Amerika’sı böyle bir yer. Öyle bir ülke ki, psikolojik rahatsızlıkları olanlar bile silah taşıma hakkına sahip. Hükümetin silah ruhsatı konusundaki ataleti büyük rol oynuyor elbette ama asıl bela, başkanın vahşi söylemleri. Bu söylem tıpkı bir zehir gibi ülkedeki terörü besliyor.”

ABD’DE KATLİAMLAR SÜREKLİ YAŞANIYOR

La Republica’nın ABD muhabiri Federico Rampini, suçun kimde olduğunun daha kapsamlı bir bakış açısıyla incelenmesinden yana:

“[Trump’ın] Parçalanmış ve huzursuz bir Amerika’yı birleştirecek ve barıştıracak bir lider olmadığı kesin. Ama yine de ideolojik demeçler ile silahların ateşlenmesi arasında bağlantı kurarken dikkatli olmak lazım. Irkçılığı kışkırtmadığından emin olduğumuz Barack Obama döneminde de katliamlar yaşandı. Sekiz yıllık iktidarı boyunca, hedefinde siyahlar, Yahudiler ya da eşcinseller olan silahlı saldırılar oldu, Cihat gerekçesiyle katliamlar yapıldı. Ancak bunları Obama’nın Ortadoğu politikasıyla birebir ilişkilendirmek doğru olmazdı.”

ABD TOPLUMUNDA RUH HASTALARI VAR

Silahlı şiddetle mücadele uzun soluklu bir projedir, diyor Ilta-Sanomat:

“Silahlı saldırıları engellemek zordur. Ortalıkta o kadar çok silah var ki, bunların radikal insanların eline geçmemesi imkansız. … Silaha erişimi zorlaştıran, silah alacaklar için sicil kaydı kontrolü ve internet şirketlerini nefret içeriklerini engellemeye zorlayacak yasalar konulması şart. Silahların yüceltilmesini önleyecek ve yurttaşların şiddet eylemlerine hazırlananları şikayet etmesini sağlayacak bir zihniyet dönüşümü şart. Bunun çaresi de tek bir şey değil. Bu yüzden sağlıklı bir topluma giden yol uzun bir yol.”

ABD HALKI SİLAHLI

Lidové noviny’e göre, tarafların ödün vermez sert tavırları, ABD’de silah taşıma konusunun akılcı şekilde düzenlenmesini engelliyor:

“Silah taşıma izinlerinin düzenlenmesinin suçlara nasıl etki edeceğinden ve silah taşımanın en uygun şekilde nasıl sınırlandırılabileceğinden hiç kimse emin değil. İlginçtir ki, ABD’de konuyla ilgili çok az araştırma var. Örneğin uyuşturucu sorununun aksine, bu konuda çalışmalara zemin oluşturacak başlangıç verileri çok az. Konu politize edilmiş durumda. Hiç kimse sorunla ilgili araştırmaları finanse etmeye yanaşmıyor. Elde akılcı veriler olmadan da konu ideolojik bir tartışmanın ötesine geçemiyor. Böylesine bir tartışmada da uzlaşıya varmak çok zor.”

Kaynaklar: DW, BK, AÜ, eurotopics, ekvatorhaber

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.