erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

ABD vahşi hayvanları siyanür bombaları ile öldürecek

ABD vahşi hayvanları siyanür bombaları ile öldürecek
96
12 Ağustos 2019 - 11:17

Donald Trump yönetimi, ABD’deki vahşi hayvanları öldürmek için “siyanür bombaları” olarak bilinen zehirli tuzakların kullanılması için Yaban Hayatı Hizmetleri departmanına yeniden yetki verdi.

Ekvator Haber Merkezi | ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), The Guardian’ın raporuna göre, ülke genelinde M-44’lerde sodyum siyanürün kullanılmaya devam edilmesine izin vereceğini açıkladı.

M-44’ler adı verilen tuzaklar yaylı bir yapı ve sodyum siyanür ile dolu. ABD Tarım Bakanlığı her yıl çok sayıda vahşi hayvanı öldürmek için diğer yöntemlerin yanı sıra M-44’leri kullanıyor. M-44’ler tarafından yaklaşık 6.500 hayvan öldürüldü. Ajansın çalışmalarının büyük bir kısmı özel çiftçilerden ve çiftçilerden geliyor.

Bununla birlikte, siyanür tuzaklarının kullanımı, nesli tükenmekte olan türlerin, evcil hayvanların ve zarar görmüş insanların yanlışlıkla ölümüne neden olduğu için, artan muhalefetle karşı karşıya.

Örneğin, 2017’de, Canyon Mansfield adlı bir genç köpeğiyle gezintiye çıkmıştı. Köpek bir siyanür tuzağını tetikledi. Püskürtülen zehir Canyon’un köpeğini öldürürken, genç hastaneye kaldırıldı.

Neyse ki Mansfield hayatta kaldı ve şu anda ailesi olayda Yaban Hayatı Hizmetlerini dava etti. Dava, M-44’lerin tartışmalı bir şekilde kamusal alana kullanılmasını sağladı ve onlara muhalefeti ateşledi.

Wildlife Services, 2017’de Mansfield davası sonrasında Idaho’daki cihazları kullanmayı bıraktı ve aynı zamanda bazı çevre gruplarının dava açtığı sırada aynı yıl Colorado’da geçici olarak kullanmayı bıraktı. Oregon valisi Kate Brown da M-44’leri eyalette kullanma yasağını imzaladı.

M-44’lerin önde gelen bir rakibi olan Biyolojik Çeşitlilik Merkezi’ne göre, EPA’nın aylar içinde aldığı açıklamaların yüzde 99.9’u cihazlarla ilgili son açıklamalarına yol açan kararın karşısındaydı.

M44 siyanür cihazı

Halkın isyanına rağmen, ajans şimdilik M-44’lerin kullanımına devam edecek. Bununla birlikte, cihazları kamuya açık yollardan veya parkurlardan en az 100 fit uzağa yerleştirmek zorunda kalmak gibi yeni kısıtlamalar getirildi. Ajans, geçici bir karar vermeden önce 2021’de geçici kararı gözden geçirecek.

Charlie Cocksedge / Uniland

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.