Ekvator Haber

ABD, Suudi Arabistan’a verdiği desteği gözden geçirmeli

ABD, Suudi Arabistan’a verdiği desteği gözden geçirmeli
0
15 Nisan 2019 - 17:08

ABD’nin Suudi Arabistan’a vermiş olduğu siyasi destekler ve iki ülke arasındaki petrol ve silah ticareti tüm dünya tarafından bilinen bir gerçek. Vahhabi Riyad yönetimi pek çok defa İslam dünyasının tepkisini çekerken Arabistan ABD’nin bölge karakollarından biri olma görevini yerine getirmeye devam ediyor.

Suudi Arabistan son dönemde ılımlı İslam’a geçiş yapıyor. Vahhabi Selefi ideolojisi son derece radikal bir inanç. Ayrıca İslam’ın iki önemli akımı Sünnilik ve Şiilik tarafından sapkın ve tekfirci bir inanç olarak kabul ediliyor. Suudi Arabistan Yemen savaşıyla olmasa da gazeteci Jamal Khashoggi’nin İstanbul Suudi Arabistan Konsolosluğundan öldürülmesinden sonra dünya kamuoyunda tartışılan bir ülke konumuna geldi.

ABD KONGRESİ SUUDİ REJİMİNE YAPTIRIM UYGULANMASINI İSTİYOR

Khashoggi cinayeti ABD’li birçok politikacı için ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde bir dönüm noktası oldu. ABD Kongresi son aylarda Basra Körfezi’ndeki Vahhabi Krallığını ciddi şekilde etkileyebilecek yaptırımlar üzerinde çalışıyor. Suudi yetkililer ABD’nin kendi aleyhlerine yapacakları çalışmalardan haberdar ve onlarda karşı bir çalışma içine girdiler.

ABD’NİN ARKA BAHÇESİ

Onlarca yıl boyunca, Arap Yarımadası’ndaki çöl krallığının kralları, ABD’nin arka bahçesi olarak ülkelerini yönettiler. Arabistan ve pek çok Arap ülkesi bölge halkları tarafından ABD ve İngiltere’ye hizmet eden ve İngiltere tarafından kurulmuş ülkeler ve kukla yönetimler olarak görülüyor.

ARABİSTAN VE ABD İLİŞKİLERİNDE RONALD REAGAN ETKİSİ

ABD ve Suudi Arabistan ilişkilerindeki tek istisna, Arap İsrail savaşı ve 1973 petrol kriziydi. Ancak bu çok kısa sürdü. 1981’de, ABD Başkanı Ronald Reagan, Suudi ailesini açıkça güvence altına aldı ve Riyad modern silahlar ve uçaklarla donatıldı. ABD ve Suudi Arabistan ilişkilerinden Reagan etkisini okumak Toplumsol portalından okuyabilirsiniz.

ABD Başkanı George W. Bush ile Suudi Arabistan Vashington Büyükelçisi Bandar Bin Sultan arasında önemli bir yakınlaşma ve sıkı dostluk yaşanmıştı. “Bandar Bush” olarak adlandırılan samimi bir işbirliği. Bununla birlikte, Donald Trump, Suudi Arabistan’la yakın ilişkiler kursa da, krallığa yönelik tutum, özellikle gazeteci Jamal Khashoggi cinayetinden bu yana, kongre içinde de büyük ölçüde kötüleşti.

KATİL ZANLISI BİR PRENS

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman tarafından görevlendirilen Khashoggi’ye karşı bir operasyon öneren ilk yayınlardan önce bile, bazı Kongre üyeleri Vashington ve Riyad arasındaki ikili ilişkilerin yeniden değerlendirilmesini talep ediyordu. Khashoggi cinayeti öncesi cılız kalan bu istek katliam sonrası her iki Kongre kamarasında daha fazla destekçi buldu.

Kongre üyeleri tarafından, ABD’nin Yemen Savaşında Suudi Arabistan ve Arap Koalisyon Ordusuna verdiği desteği sona erdiren bir yasa tasarısı hazırlandı. Tasarı büyük destek aldı.

TRUMP, CİNAYET VE SAVAŞLARA RAĞMEN VAHHABİ KRALLIĞINA DESTEK VERMEYE DEVAM EDİYOR

4 Nisan’da Senato’da onaylanan yasa tasarısı imza için ABD başkanına sunulacak. Donald Trump’ın imzası ile tasarı yasalaşabilir. Ancak Trump, Suudi rejimine siyasi desteği kesmeyi ve silah satışını sonlandırmaya sıcak bakmıyor. ABD başkanının tasarıyı imzalamayacağına kesin gözü ile bakılıyor.

Vahhabi Krallığı ABD’nin bölgedeki en iyi müşterilerinden biri. Krallık var olmak ve Arabistan’ı yönetmek için ABD’ye muhtaç. Bu nedenle İsrail ile de iyi ilişkileri sürdürmekte kararlı.

ABD, ARABİSTAN’A PETROL DARBESİ VURABİLİR

ABD Kongresi’nde Suudi Arabistan’a karşı tek yaptırım planı bu değil. Yasama Komitesi, OPEC petrol karteliyle mücadeleye yönelik “Petrol Üretmeyen ve İhraç Eden Karteller Yasası” (NOPEC) tasarısını başlattı. Tasarıya göre, ABD Adalet Bakanlığı’na, petrol fiyatlarını manipüle etmek için birbirleriyle çarpışan ülkelere karşı hareket etmek için bir yetki verilmeli.

NOPEC bunun üzerinde 19 yıldır çalışıyor. 2007 yılında her iki Kongre de lehte oy kullandı. Ancak Başkan George W. Bush’un direnişi yüzünden başarısız oldu. Halefi Barack Obama da reddetti. Şimdi Donald Trump’ın OPEC’e yönelik eleştirisine bakıldığında imzasının daha muhtemel olacağı umuluyor.

SUUDİLER PETROLE KARŞI NÜKLEER HAMLE GELİŞTİRİYOR

NOPEC açıkça Suudi Arabistan’a karşı değil. Ancak OPEC’in en büyük üreticisi olan Vahhabi Krallığı petrol üretiminde bir kartel. Üst düzey Suudi enerji yetkilileri projeyi kendileri için bir tehdit olarak algıladı. Reuters’ın haberine göre Suudilerin tasarıya yeni hamleleri var.

PETROL-DOLAR İLİŞKİSİ ABD EKONOMİSİNİ ÇÖKERTECEK

Reuters’in bu haberine göre, olası bir önlem olarak, petrol satışlarının ABD dolarından ayrılması, ağır borçlu ABD için bir felakete yol açacak şekilde düşünülmelidir. İsmini vermek açıklamak istemeyen bir kaynak; “Suudiler, nükleer bir seçenek olarak dolara sahip olduklarını biliyorlar.” Dedi. Bir diğeri daha sert bir şekilde yorum yaptı:

Suudiler şöyle diyor: Amerikalıların NOPEC’e veda etmelerine izin verin, bu da parçalanan ABD ekonomisi olacaktır.

Reuters

Ancak Suudi hükümeti Pazartesi günü yaptığı açıklamada, açıklamaların “Suudi Arabistan’ın bu konudaki tutumunu yansıtmadığını” söyledi.

Tabii ki, Riyad’daki hükümetin bu oldukça zayıf inkarının, petrol fiyatları üzerinde de etkisi olan söylenti değirmenine güvence vermesi gerekiyor. Sonuç açıktır: Suudi petrol ihracatının ABD dolarından ayrılması durumunda, sadece Rusya ve Çin’in aynı teşebbüslerini gerçekleştirmeyecek, aynı zamanda ABD’nin küresel hakimiyetlerini kullanmaya devam etme ihtimalini sınırlayacaktır.

TESTERELİ KATİLLERE GÜVENEMEZSİNİZ

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Meclis Komitesine rahatsız edici sorular sormak zorunda kaldı. Bununla birlikte, ABD’nin Suudi Arabistan’ın nükleer bir güç olmasına “izin vermeyeceğini” vurguladı. Yine de, kendisine konuşan milletvekili Brad Sherman’ın güçlü eleştirisiyle yüzleşmek zorunda kaldı:

Kemik kesen testeresiyle cinayet işleyen bir rejime güvenemezseniz, onlara nükleer silahlarla asla güvenmemelisiniz .

Senato Dış İlişkiler Komitesinin etkili bir üyesi olan Senatör Bob Menendez, Beyaz Saray’ın nükleer işbirliğinin ne zaman tam olarak ne olduğu, Jamal Khashoggi cinayetinden öncesi veya sonrası ile Vashington ile Riyad arasında ilişkilerin açıklanmasını istiyor. Çünkü Trump aleyhindeki en büyük iddialardan biri buydu: cinayetten sonra, Suudiler ile normal ilişkilerine devam etti ve onları cesaretlendirdi.

Kaynak: RT / Ekvator Haber

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Ekvator Haber ve diğer haber ajanslarına aittir, kaynak belirtilerek yayımlayabilirsiniz.