Ekvator Haber

ABD Kıbrıs’ı silahlandırıyor AB Türkiye’ye yaptırım istiyor

ABD Kıbrıs’ı silahlandırıyor AB Türkiye’ye yaptırım istiyor
1
15 Temmuz 2019 - 10:58

Türkiye Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu üretimi S-400 hava savunma sistemlerinin satın alması ve sistemlerin Türkiye’ye teslim edilmesinin ardından ABD, Türkiye aleyhine ilk misillemesini gerçekleştirdi. ABD, Rum kesimini silahlandırmak, AB Türkiye’ye ekonomik yaptırım uygulamak istiyor. Rum ve Yunan basını Türkiye’yi işgalci ilan etti. Avrupa Birliği Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetlerini durmasını istiyor. Türkiye ise birlikte uyum içinde çalışmak ve barış istiyor. Türkiye barış ve uzlaşı istese de hakkı olandan vazgeçmeyeceğini de açıkladı. Detaylar haberimizde…

Ekvator Haber Merkezi | Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne uygulanan silah ambargosunu kaldırdı. Yasayla birlikte Güney Kıbrıs ABD, Almanya, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin ürettiği silahları alabilecek. Karar Rum Yönetimi ve Fransa arasından imzalanan askeri ortaklık anlaşmasının hemen ardından alındı. Rum yönetimi, AB ve ABD Türkiye’ye karşı ambargo veya yaptırımları görüşürken Türkiye bölgede barış istediğini yeniden vurguladı.

Akdeniz’de gerilim artarken Kuzey Kıbrıs lideri Akıncı, ada etrafındaki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması için Rum tarafına işbirliği önerisinde bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri’nden öneriye “tam destek” açıklaması geldi. Buna rağmen Rum tarafına yapılan öneride öngörülen işbirliği mekanizmasının gerçekleşmemesi halinde ada etrafındaki faaliyetlerine “kararlılıkla” devam edeceklerini ifade etti.

Avrupa Birliği ise Türkiye’nin kendi karasuları ve Kıbrıs’ta yaptığı çalışmalardan rahatsızlık duyuyor. AB dışişleri bakanları Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye karşı uygulanması planlanan yaptırımları görüşmek üzere 15.07.2019 tarihinde (bugün) bir araya geliyor.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE MİSİLLEME: GÜNEY KIBRIS’IN AMERİKAN SİLAHLARI İLE DONATILMASININ ÖNÜ AÇILDI

ABD Temsilciler Meclisi, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne uygulanan silah ambargosunun kaldırılmasını düzenleyen yasayı kabul etti. Demokrat Parti Milletvekili David Cicilline tarafından ABD Temsilciler Meclisi’ne sunulan yasal düzenleme, 253 lehte, 171 aleyhte oy ile kabul edildi. ABD Senatosu’nda da onaylanan yasanın imza için ABD Başkanı Donald Trump’a gönderileceği belirtildi.

RUM YÖNETİMİ RUSYA GEMİLERİNİN LİMANLARINI KULLANMASINA İZİN VERMEYECEK

ABD Senatosu ile ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanan yasa, Güney Kıbrıs’a belli ön koşullar çerçevesinde silah ambargosunun kaldırılmasını öngörüyor. Yasaya göre; Rum yönetimi, Rusya’ya ait savaş gemilerinin limanlarını kullanmasına izin vermeyecek.

TASARININ SAHİBİ MENENDEZ TAM BİR TÜRKİYE KARŞITI

ABD’nin Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunun kaldırılmasını öngören tasarıyı Kongre’ye sunan Demokrat Partili Senatör Bob Menendez, F-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye teslimatına kısıtlama getiren önerinin de sahibiydi.

ABD VE RUM YÖNETİMİ ARASINDA SİLAHLANMA TOPLANTISI

ABD, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne 1987’den beri silah ambargosu uygulanıyordu. Amerika’nın Sesi’nin 16 Nisan tarihli haberine göre Menendez, Kıbrıs Cumhuriyeti’ne silah ambargosunun kaldırılması yasa tasarısını sunduktan sonra Kıbrıs’a giderek Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile görüşmüştü. ABD, adada Amerikan askeri varlığının arttırılmasını ve doğalgaz aramalarına doğrudan katılmayı istiyor.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ İŞBİRLİĞİ VE BARIŞ İSTİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti lideri Mustafa Akıncı’nın Rum lider Nikos Anastasiadis’e ada etrafındaki hidrokarbon kaynakları konusunda işbirliği önerisinde bulunduğu açıklandı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinden yayımlanan açıklamada, Akıncı’nın Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Özel Temsilciliği aracılığıyla Rum tarafına ilettiği öneride ortak bir komite kurulması çağrısı yaptığı ve önerinin “hidrokarbon konusunun bir gerginlik ve çatışma alanı olmaktan çıkarılıp verimli bir işbirliği alanına dönüştürülmesini” amaçladığı belirtildi.

TÜRKİYE TÜRKLERİN VE RUMLARIN UYUM İÇİNDE ÇALIŞMASINI İSTİYOR

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Akıncı’nın önerisine “tam destek” geldi. Bakanlığın internet sitesinden yaptığı açıklamada, kapsamlı işbirliği önerisinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Açıklamada, “Kabulü halinde bu öneri, iki taraf arasında yeni bir işbirliği dönemi başlatacak, bölgesel barış, istikrar ve işbirliğinin gelişimine katkıda bulunacak ve Kıbrıs meselesinin çözümü için de uygun bir zemin yaratacaktır” denilerek, BM ve Avrupa Birliği dahil ilgili tüm taraflara ve “özellikle garantör ülkelere” öneriye destek vermeleri çağrısında bulunuldu.

Bakanlığın açıklamasında, “Ülkemizin Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı haklarının yanı sıra Kıbrıs Türklerinin Ada’nın doğal kaynakları üzerindeki eşit haklarını korumak konusundaki kararlılığı tamdır. Bu çerçevede Kıbrıs Türklerinin söz konusu hakları garanti altına alınıncaya kadar bu hakları korumak konusundaki kararlı ve ilkeli duruşumuzu devam ettireceğimizi bir kez daha uluslararası toplumun dikkatine getirmek isteriz” ifadelerine yer verildi. 

TÜRKİYE AKDENİZ’DE VARLIĞINI KORUMAYA DEVAM EDECEK

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı’nın Rum tarafına ilettiği öneriye ve Kıbrıs Sorunu’na ilişkin bir makale kaleme aldı.

Çavuşoğlu, Kıbrıs Postası’nda yayımlanan makalede, Akıncı’nın Rum Lider Nikos Anastasiadis’e ilettiği hidrokarbon kaynakları konusunda ortak komite kurulması yönündeki önerisini “isabetli” ve “zamanında” yapılmış bir öneri olarak değerlendirdi. Bakan, önerinin öngördüğü şekilde bir iş birliği mekanizması kurulmadığı sürece Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye Petrolleri’ne ruhsat verdiği alanlarda faaliyetlerin bir değişiklik olmaksızın kararlılıkla süreceğini ifade etti.

“Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon meselesinin iki boyutu bulunmaktadır. Biri Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin kıta sahanlığı haklarının savunulması diğeri ise bizatihi Kıbrıs meselesidir” diye yazan Çavuşoğlu, “Bölgede Türkiye’yi dışlamaya yönelik ortaklık ve iş birliği arayışlarının başarısız olmaya mahkum olduğunu” belirtti.

RUMLAR TÜRKİYE’NİN KENDİLERİNİ KUŞATTIKLARINI İDDİA EDİYOR

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri, Rum medyasında geniş yer buldu. 2 aydır Baf açıklarında faaliyet yürüten Fatih sondaj gemisi ile Limasol’un güneyinde bulunan Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin ardından Türkiye’nin ikinci sondaj gemisi Yavuz’u da bölgeye göndermesi, Rumları endişeye itti. Rum medyası, Fatih sondaj gemisi ve Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin ardından Yavuz’un da bölgeye ulaşmasını, ‘kuşatma’ ve ‘Ada etrafında Türk üçgeni’ yorumlarıyla verdi.

Akdeniz'de "Türk üçgeni"

Rum basını, ‘Türkiye, Yavuz’un Karpaz’a gelmesiyle Kıbrıs’ı çevreledi’ manşetini attı. Gazeteler, ‘volta atma’, ‘kuşatma’ ve ‘Ada etrafında Türk üçgeni’ yorumlarına yer verdi. Türk sondaj ve araştırma gemilerinin güvenliğinin, 9 insansız hava aracı, savaş gemileri ve denizaltılarla sağlandığı ifade edildi.

Akdenizde Türk üçgeni

AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULAMAK İÇİN TOPLANIYOR

Brüksel’de bugün (15.07.2019) düzenlenecek olan Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısının gündeminde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri var. Türkiye’nin bölgedeki doğal gaz arama faaliyetlerini “yasa dışı” olarak nitelendiren Avrupa Birliği, Türkiye’ye karşı cezaî önlemler almayı planlıyor. Türkiye’ye karşı uygulanması planlanan yaptırımlar arasında Havacılık Anlaşması’yla ilgili yürütülen müzakerelerin askıya alınması, AB yardımlarının kısılması ve Avrupa Yatırım Bankası üzerinden verilen kredilerin sınırlandırılması bulunuyor.

AB, planladığı yaptırımlarla Ankara üzerinde baskı oluşturarak Türkiye’nin AB üyesi Kıbrıs açıklarında doğal gaz arama faaliyetlerine son vermesini amaçlıyor. Ancak Türkiye, sondaj faaliyetlerinde bulunduğu bölgenin kıta sahanlığına ait olduğunu savunarak Doğu Akdeniz’de hak iddia ediyor.

AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE’NİN AKDENİZ’DE DOĞALGAZ ARAMASINA KARŞI ÇIKIYOR

Doğal gaz tartışmasında Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyesi olduğunu vurgulayan Brüksel ise Türkiye’yi Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ihlal etmekle suçluyor. Türkiye’nin sondaj amaçlı bölgeye iki araştırma gemisi göndermesini yasa dışı olarak nitelendiren Birlik, bunun Türkiye’nin uzun vadede AB ile ilişkilerine olumsuz etkileri olacağı mesajları veriyor.

MISIR TÜRKİYE’NİN AKDENİZ’DE VARLIK GÖSTERMESİNE KARŞI ÇIKIYOR

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki arama faaliyetlerine Akdeniz’e kıyısı olan Mısır da tepki gösteriyor. Mısır Dışişleri Bakanlığından geçen hafta yapılan açıklamada Türkiye’nin uluslararası hukuku ihlal ettiği ve tek taraflı çalışmalar yaptığı savunulmuştu. Mısır, Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması yaptığı ülkelerden biri.

MISIR, LÜBNAN VE İSRAİL RUM YÖNETİMİNE DESTEK VERİYOR

Kıbrıs’ın, Akdeniz’e kıyısı olan Lübnan, İsrail ve Suriye ile de anlaşması var. Münhasır Ekonomik Bölge, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca bir devletin deniz kaynaklarının araştırılması ve kullanılmasında özel haklara sahip olduğu bölgeler olarak tanımlanıyor. Mısır, İsrail ve Lübnan Rum kesimi ile işbirliği içinde olduklarını açıklamıştı. Suriye’de bu ittifakın bir üyesi ancak şu ana kadar her hangi bir açıklama yapmadı.

Türkiye, bölgeye ilk olarak geçen Mayıs ayında Fatih adlı sondaj gemisini göndermişti. Yavuz adlı ikinci sondaj gemisi de Temmuz başından bu yana Doğu Akdeniz’deki arama faaliyetlerine katılıyor.

Kaynaklar: Reuters/DPA/AFP/HS/BK/DW/SÖ/AÜ/ekvatorhaber

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Ekvator Haber ve diğer haber ajanslarına aittir, kaynak belirtilerek yayımlayabilirsiniz.