Ekvator Haber

AB, Avrupa’yı korumak için terörle mücadeleyi başlattı

AB, Avrupa’yı korumak için terörle mücadeleyi başlattı
2
06 Eylül 2019 - 10:28

Avrupa Birliği (AB) kurumu içerisindeki yapılardan olan ve AB üyeleri içinde yargı alanında iş birliğini amaçlayan Eurojust, terörle mücadele için ortak bir veri tabanı oluşturdu. Sistemin işlemeye başlaması ile birlikte emperyalizm tarafından desteklenip finanse edilen başta radikal terör örgüt IŞİD olmak üzere bu gibi örgütlerin saflarında savaştıktan sonra Avrupa’ya dönen militanların yargılanması sağlanacak.

AB TEDİRGİN

Eylül ayında etkinleşen veri tabanına Terörle Mücadele Sicili adı verildi. Özellikle Suriye ve Irak’ta gözaltına alınan AB vatandaşı IŞİD’lilerin durumuyla ilgili endişeleri gidermesi hedefleniyor. Bu kişilerin büyük bölümünün Avrupa’ya döndüğünde yeterli delil olmaması durumunda yargılanamayacağına dair kaygılar, birçok AB ülkesini tedirgin ediyordu.

Oluşturulan yeni veri tabanında, militanlar ya da şüphelilerle ilgili 28 AB ülkesinde devam eden soruşturma, kovuşturma ve mahkeme kararları bir araya getirilecek ve bu sayede üye devletlerdeki yerel savcıların iş birliği kolaylaştırılacak.

Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen Eurojust Başkanı Ladislav Hamran, savcıların şüpheliler hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlayacak olan bu veri tabanının, Avrupa’da yeni saldırılar gerçekleştirilmesinin engellenmesine de yardımcı olabileceğini söyledi.

TERÖR SALDIRILARI OLUNCA ORTAK MÜCADELE KARARI ALINDI

Avrupa Birliği ortak veri tabanı planının temelini 2005 yılında atmıştı. Ancak proje, bazı ülkelerin ellerindeki bilgileri paylaşmaya yanaşmaması nedeniyle gecikmişti.

Veri tabanı projesine önayak olan isimler arasında yer alan eski Eurojust üyesi Frederic Baab’a göre, ülkelerin bakış açısını değiştiren olay ise 2015 yılındaki Paris saldırıları oldu.

Böyle bir veri tabanına ihtiyaç olduğuna dair görüşler; 2016 yılında Almanya, 2017’de de İspanya’da düzenlenen terör saldırılarıyla güçlendi. Almanya, Fransa, İspanya ve Belçika’nın geçen yıl bu doğrultuda bir oluşuma gidilmesi için ağırlıklarının koymasıyla da proje süreci hızlandırıldı.

Kaynak: DW, AFP, rtr, CÖ, GA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin