Gündem

40’lı yaşlardaki kadınlar için el ve tırnak bakımı

Bakımsız el ve tırnaklar sizleri olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir. 40’lı yaşlardaki kadınlar ise el ve tırnak bakımına daha da özen göstermek zorunda. Sizler için ek ve tırnak bakımı ile sağlığı ve cilt rengini açmak için doğal çözümleri bir araya getirdik.

Ekvator Haber | Birçok kadın, ellerini tamamen tamamen unutarak yüz ve saç bakımına özen gösterir. Ancak elleri bakımsız bırakmak sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir. Eller, yüz ve saçlara oranlara bedenin en çok yıpranan organlarından.

El ve tırnaklar tüm beden gibi yaşlanır. Özellikle temizlik ürünleri, aşırı sıcak ve soğuk, kimyasallar, rüzgar, su ve güneşin eller ve tırnaklar üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bu etkiler, cilt üzerinde, özellikle de kalın ve koruyucu bir yağ tabakası bulunmayan cildi değiştirebilir.

20 yaşında, eller harika görünüyor. Düz parmaklar, yumuşak, kadifemsi bir cilt ve düzgün bir renk ve iyi biçimlendirilmiş tırnaklar.

Özellikle çocuğu olan kadınlar hormonal değişikliklere uğrarlar. Parmaklar hafifçe şişer ve tırnaklar incelerek kırılgan hale gelir. Ayrıca deforme yaşanabilir.

40 yaşında, kollarda ilk pigment lekeleri görünür. Damarlar daha görünür hale gelir ve cilt daha ince, daha kuru ve daha az sertleşir. Tırnak cilaları ve ojeler de bakımsız tırnakları daha da hassas duruma getirebilir.

Tüm bu etkenlere rağmen henüz geç kalmış değilsiniz. Eğer ellerinize gereken ilgili gösterirseniz yaşlanmayı durdurabilir, bakımlı ve çekici el ve tırnaklara kavuşabilirsiniz.

El ve tırnak bakımı için ilk yapmanız gerekenler ise şunlar;

  • Elleri yumuşak doğal bir sabun ve ılık su ile yıkayın.
  • Islak ellerle dışarı çıkmayın.
  • Dışarıda soğuk olduğunda daima eldiven giyinin.
  • Solaryuma çok fazla girmeyin ve yaz ve kış aylarında güneş kremi uygulayın.
  • Ev işi yaparken daima eldiven giyin.
  • Nemlendirici kullanın.

Kurallar çok kolay ve uygulanabilir. Ancak düzenli olarak uygulama yapmanız gereklidir.

Elleriniz sağlığınız hakkında ne söyleyebilir?

1. Elleriniz uyuşuk veya titrek ise, rahatsız edici bir uyku pozisyonu veya anemi veya karpal tünel sendromu gibi ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Bu his birkaç gün devam ederse doktora danışmanız önerilir.

2. Tırnaklarınız uzar ve yuvarlanırsa, ciddi kalp hastalığı veya bazı kanserlerin belirtisi olabilir. Hiçbir durumda bu belirti göz ardı edilmemelidir.

Ellerin ortaya çıkardığı sağlık sorunları

3. Eldeki zayıflık, kardiyovasküler hastalığa işaret edebilir.

4. Parmaklarınızdan biri bazen tam olarak bükülmezse veya düzeltilmiyorsa, tendon iltihabı belirtisi olabilir. Çoğu durumda, bu problem, artrit, tiroid bozukluğu veya diyabet hastalarının yanı sıra çok sayıda el emeği yapanları da etkiler.

Ellerin açığa çıkarabileceği sağlık sorunları

5. Ellerde döküntü veya kabarcıklar alerji belirtisi olabilir.

6. Ellerde kırmızı pullar sedef hastalığı belirtisi olabilir . Ayrıca çivilerin şeklindeki değişiklikler ve bunların arasında sarı bir renklenme de olabilir.

7. Parmaklarınız bazen soluk, mavi veya kırmızıysa, Raynaud sendromunun bir işareti olabilir.

8. El sıkışması, nörolojik bir durumun işareti olabilir. Parkinson hastalığının erken evrelerinde, titreme ellerden birini etkiler.

9. Parmaklarınızda mor yumrular görüyorsanız, bunlar Osler Düğümleridir. Bu, kalp kapakçığı bakteriyel enfeksiyonunun açık bir işaretidir.

10. Yüzük parmağınız işaret parmağınızdan daha uzunsa, vücutta aşırı miktarda testosteron olduğunu gösterebilir.

11. Parmakların ve ellerin derisi lapa lapa ise, bu B vitaminlerinin (niasin ve biotin) eksikliğini gösterebilir. Yer fıstığı ve mantar gibi niasin bakımından zengin yiyeceklerin yanı sıra avokado gibi biotin bakımından zengin yiyecekleri diyetinize ekleyin.

Ellerin ortaya çıkardığı sağlık sorunları

12. Çivilerdeki koyu çizgiler tırnak melanomunun erken bir aşamasını gösterebilir. Ancak, ellerde lekeler veya güneş lekeleri zararlı olabilir.

Cilt rengini açmak için doğal çözüm önerileri

Cilt beyazlatan yoğurt maskesi

Yoğurt, süt içerisindeki vitamin ve mineralleri ihtiva eder. Sütteki laktik asit cilt beyazlatıcı etkisi ile bilinen bir asit türüdür. Bu sebeple cilt beyazlatan yoğurt maskesi denenebilir.

1 yemek kaşığı yoğurt 1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp macun kıvamına gelince yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Yoğurt maskesini tüm cilt tipleri için uygulayabilirsiniz. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın ve çok ovmadan pat pat yaparak havlu ile kurulayın.

Cilt beyazlatan un maskesi

Unu cilt beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Un maskesi özellikle yağlı ciltler için ideal bir maskedir. Cilt rengini açmak için oldukça etkili olan un maskesi fazla yağı almada da etkilidir.

Pirinç suyu ile yüz beyazlatma yöntemi

Yapmanız gereken tek şey bir miktar unu macun kıvamına gelene kadar su ile karıştırıp sürmek. Un maskesini cilt kararması sorunu yaşadığınız bölgelere uygulayın ve kuruduktan sonra durulayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir