GündemYaşam

4 milyar insanın serveti 26 ultra zenginin servetine eşit

Dünyada zenginlik ve fakirlik adeta bir uçurum. 3.8 milyar insanın toplam serveti 26 kişinin servetine eşit. Oxfam verilerine göre, dünya geçen yıl yüzde 11 daha yoksullaştı. Son 10 yılda milyarder sayısı neredeyse 2 kat arttı. Dünyanın en zengin kişisi ise Amazon alışveriş sitesinin sahibi Jeff Bezos oldu. Bezos’un servetinin 112 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

FILE – In this March 4, 2018 file photo, Jeff Bezos and wife MacKenzie Bezos arrive at the Vanity Fair Oscar Party in Beverly Hills, Calif. Bezos says he and his wife, MacKenzie, have decided to divorce after 25 years of marriage. Bezos, one of the world’s richest men, made the announcement on Twitter Wednesday, Jan. 9, 2019. (Photo by Evan Agostini/Invision/AP, File)

10Oxfam yardım kuruluşunun hazırladığı bir rapor, dünyadaki toplam zenginliğin nasıl yayıldığını ortaya koydu. Rapora göre, dünya geçen yıl yüzde 11 daha yoksullaştı. Zenginlik piramidinin en tepesindekiler, milyarderler, günde 2.5 milyar artışla geçen yıl 900 milyar dolar daha fazla mal varlığına sahip oldu. 2017-2018 döneminde her iki günde bir yeni bir milyarder ortaya çıktı.

Önceki yıl 46 kişi dünyanın daha yoksul kısmının elindeki varlığın tamamını elinde bulunduruyordu. 2018 yılında ise 3.8 milyar kişinin toplam mal varlığı ile eşit zenginliğe sahip kişi sayısı 26 oldu.

DÜNYANIN EN ZENGİN 15 İNSANI

Dünyanın en zengin 15 insanı listesinin 12’si Amerikalı. Listede 14 erkek ve bir de kadın var. Listedeki en fakir kişinin net serveti 40 milyar dolar. 

Bu 15 kişiden 10’u teknoloji, finans, moda ve spor alanlarında ticari imparatorluklar kuran iş dünyasında kendi emekleri ile yükselen insanlar. Birkaç kişiye ise aile şirketleri miras olarak kalmış. 

15. Mukesh Ambani Babası 2002 yılında öldüğünde Mukesh Ambani, Reliance Industries’in başkanlığını devraldı. Şu anda dünyanın en büyük petrol arıtma tesisine sahip olan şirketin yaklaşık yüzde 40’ını kontrol ediyor. Ayrıca Hindistan’ın önde gelen mobil ve internet sağlayıcısı olma yolunda ilerliyor. Serveti 40 milyar dolar.14. Rob Walton Samuel Robson “Rob” Walton , Walmart’ın kurucuları Helen ve Sam Walton’un en büyük oğludur. 1969’da süper dükkan imparatorluğunda çalışmaya başladı. Perakende sektöründen gelir elde eden Walton’un serveti 44 milyon dolar.

13. Jim Walton Jim Walton, Walmart’ın kurucuları Helen ve Sam Walton’un en küçük oğlu. Zenginlik kaynağı miras kalan Walmart. Perakende sektöründe hizmet veriyor. Serveti 45 milyar dolar. Vatandaşlık:  Amerika Birleşik Devletleri

12. Francoise Bettencourt Meyers Francoise Bettencourt Meyers, Eylül 2017’de annesinin ölümünden sonra L’Oréal kozmetik imparatorluğunun mirasçısı oldu. Şirketin% 33’ünü kontrol ediyor. Zenginlik kaynağı:  Miras; L’Oréal Grubu. Serveti 46 milyar dolar.

EN GENÇ ZENGİN ZUCKERBERG

11. Mark Zuckerberg Mark Zuckerberg , Palo Alto, California’ya taşınmaktan ve tam zamanlı olarak çalışmaktan vazgeçmeden önce Harvard’da ikinci sınıftayken TheFacebook.com olarak bilinen sosyal ağı başlattı. Serveti 50 milyar dolar.

10.. Larry EllisonLarry Ellison, Microsoft’un arkasındaki en büyük ikinci yazılım üreticisi olan Oracle Corp.’un kurucusudur. 2014 yılında CEO olarak istifa etti. Serveti 51 milyar dolar

9.. Sergey BrinSergey Brin, Google’ı 1998’de Larry Page’le kurdu. Şu anda Google’ın sahibi olan Alphabet’in başkanı. Serveti 52 milyar dolar.

8.. Larry PageLarry Page, 1998 yılında California’da Mountain View’deki bir garajda Google’ı Sergey Brin’le kurdu. O şimdi Google’ın sahibi olduğu şirketin alfabe CEO’su. Serveti 53 milyar dolar.

7. Michael Bloomberg Michael Bloomberg 1981 yılında finansal veri şirketini kurdu. Haber ve medya alt kuruluşunu 1990 yılında ekledi, ancak Bloomberg LP’nin gelirinin büyük kısmı terminal satışlarından gelmeye devam ediyor. Daha sonra üç dönem New York belediye başkanlığı yaptı. Serveti 56 milyar dolar.

6. Carlos Slim HeluCarlos Slim, Meksika’daki en zengin insandır. Holding grubu Grupo Carso ile Meksika’da çok sayıda şirket sahibi. Ayrıca Latin Amerika’nın en büyük cep telefonu operatörü America Movil’i de kontrol ediyor. Serveti 55 milyar dolar.

5. Amancio Ortega Amancio Ortega, hızlı moda zinciri Zara ve aynı zamanda Massimo Dutti, Oysho ve diğerlerinin de sahibi olan ana şirketi Inditex’in kurucusudur. Serveti 64 milyar dolar

4. Bernard Arnault Bernard Arnault, onlarca lüks markaya sahip olan LVMH’nin başkanı. Arnault işletmeye katıldığında Christian Dior’u satın aldı ve bu şirketin yeniden canlanmasına yardımcı oldu. Serveti 68 milyar dolar.V

3. Warren Buffett Warren Buffett , akıl hocası olacak Benjamin Graham’ın altında çalıştığı Columbia’ya gitti. Üniversiteden sonra Nebraska’ya geri döndü, Berkshire Hathaway’i satın aldı ve onu bir elektrik santrali holding şirketine dönüştürdü. Serveti 82 milyar dolar.

2. Bill Gates Bill Gates , arkadaşı Paul Allen ile birlikte Microsoft’u kurdu ve 2000 yılına kadar CEO olarak görev yaptı. Kısa bir süre sonra dünyanın en zengin adamı olarak tahttan çıkarıldı. Serveti 96 milyar dolar

1. Jeff Bezos Jeff Bezos , eşi onları Seattle’a sürerken iş planını yazdıktan sonra 1994’te evinin garajında ​​Amazon.com’u kurdu. Online pazar üç yıl sonra halka açıldı. Şimdi güneşin altındaki her şeyi satıyor. Net serveti 136 milyar dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir