erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

19 Mayıs’ta 4 günlük sokağa çıkma yasağı

19 Mayıs’ta 4 günlük sokağa çıkma yasağı
2.648
12 Mayıs 2020 - 7:33

Koronavirüs salgını milli bayramların kutlanmasını, küçük bir kutlama yapılmasını engellemek adına çok işe yaradı. 23 Nisan’ın ardından 19 Mayıs’ta 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Muhtemelen diğer sokağa çıkma yasakları da 30 Ağustos Zafer Bayramı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda olabilir. Böylelikle eski bayramlarda bir bahane olarak kullanılan hastalık gerçek bir bahaneye dönüşmüş oluyor.

AKP Genel Başkanı ve Taraflı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası önemli açıklamalarda bulundu. AKP Genel Başkanı Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında, “16-17-18-19 Mayıs’ta yine sokağa çıkma kısıtlandırılması uygulanacaktır” dedi.

Taraflı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Corona virüs salgınında özellikle batı ülkelerinde tüm dramlar yaşlı bakım evlerinde yaşanmıştır. Türkiye olarak, yaşlılarımıza da sahip çıkıyoruz. Kamuya ait huzur evlerinde 27 bin yaşlıya ithamı gösteriyoruz. En düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkartarak yaşlılarımıza ilave hizmet sağladık. Evde bakıma ihtiyacı olan yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 5 milyon yaşlı ve ya kronik yaşlımıza evde hizmet götürdük. Kampanyamızda toplanan bağış yaklaşık 2 milyarı bulmuştur. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla devam ederken gereken tüm tedbirleri alıyoruz.” diyen Erdoğan, “Sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde şehirlerde yaşayanların evcil hayvanlarını gezdirme ve sokak hayvanlarını beslemeye yardımcı olduk. Aziz milletim ülkemizdeki ilk vaka tespit ediliği 10 Mart tarihinden 2 ay geçti. Bu küresel salgına karşı 83 milyon mücadelesini sürdürüyor.” dedi.

19 Mayıs’ta 4 günlük sokağa çıkma yasağı

65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma imkanı verdik. Bu vatandaşlarımızın kurallara uyarak görmekten memnun olduk. Cuma günü de 15-20 yaş grubu aynı imkandan yararlanacaktır. Herhangi bir olumsuzluk olmadığı sürece önümüzdeki haftalarda da uygulanacaktır. 16-17-18-19 Mayıs’ta yine sokağa çıkma kısıtlandırılması uygulanacaktır.

 

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.