Ekvator Haber

176 kişinin öldüğü Tahran Kiev uçağını İran vurdu

İran Devrim Muhafızları Ordusu ABD’nin Irak’taki üslerine balistik saldırılar düzenlemişti. Bu saldırılar olurken Tahran’dan Kiev’e doğru uçuşa geçen Ukrayna Havayolları Uçağı, İran tarafından vuruldu. Korkunç kazada 176 kişi öldü.

176 kişinin öldüğü Tahran Kiev uçağını İran vurdu
103
12 Ocak 2020 - 9:49

İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından ABD’nin Irak’taki üslerine balistik saldırılar düzenlenirken İran’dan Ukrayna’ya doğru uçuşa geçen Ukrayna Havayolları Uçağı da başkent Tahran’a düşmüştü. İlk açıklamalar teknik bir arıza nedeniyle düştüğü yönündeydi. Ancak yolcu sivil uçağının İran tarafından yanlışlıkla vurulduğu ortaya çıktı. Resmi açıklamalara göre 176 kişinin öldüğü Tahran Kiev uçağını İran vurdu.

Ekvator Haber Merkezi
izmir escort bayan

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüştü. Uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

176 kişinin öldüğü Tahran Kiev uçağını İran vurdu

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı General Emir Ali Hacızade, Tahran’ın batısına konuşlanan hava savunma sistemlerinin, diğer hava savunma sistemlerine bir seyir füzesinin ateşlendiğini duyurduğunu belirterek, “Hava savunma sistemi, seyir füzesinin ateşlendiğini düşünerek vurdu” diye konuşmuştu.

Ukrayna Uluslararası Havayolları uçak İran’ın sorumsuzluğu yüzünden düşürüldü

Ukrayna Uluslararası Havayolları yöneticileri tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında uçuş rotalarının değiştirildiği ve şirket uçaklarının bundan böyle İran üzerinde uçmayacağı duyuruldu.

Yetkililer, uçakla ilgili önceden herhangi saldırı ihtimali uyarısı almadıklarını açıkladı.

Havayolları sözcüsü, yolcu uçağının rotasını sonradan değiştirdiğine dair iddiaları reddetti ve İran makamlarının havaalanını kapatması gerektiğini söyledi.

Uçağın karakutusu Fransa’da incelenecek

İran Sivil Havacılık Kurumu Kaza Ofisi Genel Müdürü Hasan Rızayifer, Ukrayna uçağının karakutusunun Fransa’ya gönderileceğini açıkladı. “Kanada, Fransa ve ABD gibi ülkelerden kara kutudaki bilgilerin indirilmesi için gerekli yazılım donanımları İran’a göndermelerini talep ettik ancak bu ülkeler İran’ın teklifini reddetti” dedi.

Bunun üzerine karakutunun dünyadaki tarafsız ve saygın laboratuvarlardan birinde okunması için Ukrayna, İsveç, İngiltere, Kanada ve ABD gibi ülkelere gönderilmesine karar verildiğini belirten Rızayifer, “Son olarak karakutunun Fransa’da okunmasına karar verildi. Bu beş ülke de kara kutunun kodlarının Fransa’da çözülmesine onay verdi” ifadelerini kullandı.

Kiev, İran’a ‘insanların kasıtlı olarak öldürülmesi’ davası açtı

İran’da düşen Ukrayna Havayolları’na ait uçağa ilişkin ceza davasının niteliğini değiştirmeye karar veren Ukrayna Başsavcılığı, davayı iki veya daha fazla kişinin kasıtlı olarak öldürülmesi ve uçağın yok edilmesi suçlamasıyla yürütecek.

Daha önce, Başsavcılık “insanların ölümüne sebebiyet veren trafik güvenliği kuralları veya hava taşımacılığı işleyişinin ihlali” suçlamasıyla ceza davası açmıştı.

Açıklamada, “Başsavcılık makamı, açılan davanın cezai niteliğini değiştirme kararı aldı. Soruşturma, iki veya daha fazla kişinin kasıtlı olarak öldürülmesi ve uçağın yok edilmesinden sorumlu tutan Ceza Kanununun ilgili maddelerine göre devam edecek” ifadeleri yer aldı.

Kararın, ‘uluslararası ortaklar ve Ukraynalı uzmanların olay yerinden topladıkları verilerin incelenmesi ve İranlı yetkililerin uçağın vurulmasıyla ilgili itirafları sonucunda’ alındığı bildirildi.

İran ve Ukrayna sorumluların cezasız kalmaması konusunda anlaştı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir görüşme yaptı. İran ve Ukrayna bu kazaya neden olanların cezalandırılması konusunda anlaştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının ‘hassas askeri bir noktanın’ üzerinden geçerken ‘insani hata’ sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirdi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Uçağın düşürülmesi büyük bir trajedi, affedilmez bir hata” açıklaması yaptı.

Açıklamada yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, şunlar kaydedildi:

“Ukrayna Havayollarına ait 752 sefer sayılı uçağı bu hassas ve kriz şartlarında İmam Humeyni Havalimanı’ndan hareket etti. Uçak, dönüş anında Devrim Muhafızları’nın hassas askeri bir merkezine yaklaştı ve yüksekliği ile duruş şekli düşmanca saldırı yapacak gibiydi. Söz konusu uçak, bu şartlarda insani hata sonucu ve kasıtlı olmayarak hedef alınmıştır.” 

İran ‘yanlışlıkla’ oldu dedi

İran Genelkurmay Başkanlığı’nın ölenlerin ailelerinden özür dilediği açıklamada, “Bu tür insani hataların bir daha tekrarlanmaması güvencesi veriyoruz. Sorumlular hakkında da yasal işlem yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, hava savunma sistemi tarafından “yanlışlıkla” düşürüldüğü açıklanan Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağı için özür diledi.

Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna Havayollarına ait uçağın düşürülmesiyle ilgili ABD’yi suçladı.

“Üzüntülü bir gün. Silahlı kuvvetlerin soruşturmasının ilk sonucu: ABD’nin maceracılığından kaynaklı kriz anında yapılan insani hata, faciaya yol açtı. Çok pişmanız. Halkımızdan, kurbanların ailelerinden ve etkilenen tüm milletlerden özür dileriz.”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Bu, kolayca bir kenara bırakılacak mesele değildir. Facianın nedeni ve failleriyle ilgili tahkikat devam etmeli ve bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal işlem yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Ruhani, yaptığı yazılı açıklamada, Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ve ABD’nin tehditlerinin sürdüğü bir atmosferde ülkedeki savunma sistemlerinin ABD’nin muhtemel saldırılarına karşı tam teyakkuz haline getirildiğini belirtti.

“Bu süreçte insani hata nedeniyle yanlışlıkla (füze) fırlatılması, onlarca insanın ölümüyle sonuçlanan bir faciaya yol açmıştır” değerlendirmesinde bulunan Ruhani, faciaya yol açan yanlış nedeniyle üzgün olduklarını ifade etti.

Ruhani, şunları kaydetti:

“Bu, kolayca bir kenara bırakılacak mesele değildir. Facianın nedeni ve failleriyle ilgili tahkikat devam etmeli ve bu affedilemez yanlışın sorumluları hakkında yasal hurdacı işlem yapılmalıdır. Ayrıca, bu tür faciaların tekrarlanmaması için ülkenin hava savunma sistemindeki zayıf noktaların giderilmesi için de gerekli tedbirler alınmalıdır.”

Hamaney düşen uçakla ilgili soruşturma talimatı verdi

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Genelkurmay Başkanlığı’na Ukrayna uçağının füzeyle düşürülmesine ilişkin ‘muhtemel kusurlar ve eksikliklerin incelenmesi’ talimatını verdi. Yaptığı açıklamada Hamaney hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının hava savunma sistemleri tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünün bildirilmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

Olaydan derin üzüntü duyduğunu söyleyen Hamaney, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

İran lideri Hamaney, “Bu acı verici olayda muhtemel kusurlar ve eksikliklerin incelemesi için Genelkurmay Başkanlığına kesin talimat veriyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili makamlara seslenen Hamaney, benzer hadiselerin tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Ekvator Haber

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © ekvatorhaber.com